KATEGORİ
Kıymetli Dostlarım,
"GELİŞİ GÜZEL ZAMANLAR" yoğun bir çalışmanın ardından nihayet çıktı. Seçkin kitapçılarda; D&R, idefix, kitapyurdu, ÖTÜKEN gibi internet mağazalarında sizleri bekliyor. "Denize atılan bir şişe her kitap. Asırlar kumsalda oynayan birer çocuk. İçine gönlünü boşalttığın şişeyi belki açarlar, belki açmazlar..."
Cemil MERİÇ

AYAKKABI DEĞİŞİTİRME ZAMANI

Afrika’da bir gün Japon ve bir Amerikalı safariye çıkmışlar. Günün ortalarına doğru yorulmuşlar ve bir ağacın altında uyumaya başlamışlar. Uykularının en tatlı yerinde bir aslan kükremesi duyulmuş. İkisi de hemen uyanmış. Amerikalı kalktığı gibi kaçmaya, Japon’sa spor ayakkabılarını giymeye başlamış. Ağacın altından 100 m kadar uzaklaşmış olan Amerikalı bağırmış:
- Hey! Ne yapıyorsun, boşa vakit kaybetme, o ayakkabılarla aslandan hızlı koşamazsın! Buraya gel!
Japon cevap vermiş:
- Biliyorum. Senden hızlı koşsam bana yeter zaten!
Sevgili arkadaşlar yazımıza bir fıkrayla başladık, ancak bunu sadece gülmeniz için yazmadık. Şu Afrikalı aslan, yaklaşan üniversite sınavı gibi, sizi ve herhangi bir arkadaşınızı da Japon’la Amerikalı gibi düşünmenizi istiyoruz. Farz edelim siz Amerikalı olun. Aslanın elinden bir şekilde kurtulmanız gerekiyor ve en emin yolun kaçmak olduğunu düşünüyorsunuz.
Japon da aynı şeyi düşünüyor ama kaçarken kendisine en çok gerekecek tedbiri almayı unutmuyor. Spor ayakkabılarını giyiyor. Biliyor ki aslan geride kalanı yakalarsa "önden giden" kurtulacak ve kendisi kurtulmak için "önden giden" olmak zorunda. Yarışa geç başlaması önemli gelmiyor ona, gereken tüm tedbirleri aldığında "önden giden" olacağına inanıyor Japon.
Sanırım artık bu fıkradaki Amerikalının yerinde olmayı istemiyorsunuz. Üniversite sınavını ertelemek gibi bir şansımız yok. Bu sınav tıpkı fıkradaki aslan gibi bizi yakalayacak. Onun elinden kurtulmak için gereken tedbirleri alanlar başarılı olacak, sınavı kazanmayanlar üzülecek…

 Tercih sizin... Hayat sizin…

Kendi geleceğimizi kendimiz hazırlarız sonra da buna kader deriz…

Karar verin ve harekete geçin !

Sizce ayakkabı değiştirmenin zamanı gelmedi mi?