KATEGORİ
Kıymetli Dostlarım,
"GELİŞİ GÜZEL ZAMANLAR" yoğun bir çalışmanın ardından nihayet çıktı. Seçkin kitapçılarda; D&R, idefix, kitapyurdu, ÖTÜKEN gibi internet mağazalarında sizleri bekliyor. "Denize atılan bir şişe her kitap. Asırlar kumsalda oynayan birer çocuk. İçine gönlünü boşalttığın şişeyi belki açarlar, belki açmazlar..."
Cemil MERİÇ

AYAKKABI MARKASINDAN ÇIKARTACAĞIMIZ DERS

 
 “Alman mucizesi” ifadesini duymuşsunuzdur...Aslında bu Almanların “disiplinli çalışma”larının bir sonucudur. 

Bir ürün "Made in Germany" ise akla ilk gelen kalite'dir. 
Avrupa’da klasik hale gelmiş bir söz vardır: “Türk gibi başla, Alman gibi bitir.” Biz Türkler, bir işe başlarken  gaza gelir, güzel başlarız. Fakat bir müddet sonra enerjimiz tükenir, çoğu kez işin sonunu getirmeden pes ederiz.

Hayatınızı gözden geçirin: kaç kitaba başlayıp bitiremediniz, kaç kez program yaptınız da uymadınız, kendinize daha iyi olmak adına kaç kez söz verdiniz de sözünüzde duramadınız? Her seferinde büyük bir heyecanla başlayıp sonunu getiremediğiniz çok şey oldu değil mi?  

Şimdi size yaşanmış bir hikaye anlatacağım. İyi okuyun, iyi düşünün. Bir ayakkabıdan
öğreneceğimiz çok şey var!

İkinci dünya savaşının hemen öncesinde Almanya’da küçücük bir kasaba olan Herzagenarouch’ta iki kardeş ayakkabı imal etmek üzere ufak bir atölye açarlar. Bu iki kardeşin isimleri Adolf ve Rudolf Dassler’dir.
Savaş sonunda Adolf, Rudolf’a beraber çalışmak istemediğini, kendine ayrı bir ayakkabı imalathanesi açmak istediğini söyler. Rudolf bu duruma şaşırır. Çünkü bu ufacık bir kasabada iki kardeş ayrı imalathanelerde rekabet edeceklerdir.Kardeşine: “Bunun mantıklı olmadığını, bu ufacık kasabada zaten insanların sayılı ayakkabı satın aldıklarını, ikisinin birden batacağını söyler. Gerçekten de aralarında bir rekabet başlar. Ancak onlar her şeye rağmen disiplinli, ilkeli ve dürüst çalışmaktan geri kalmazlar. Rekabetleri doğdukları bu küçük kasabayı aşar, bütün dünyaya yayılır. Bu iki firmanın da genel merkezi hala bu ufak kasabadadır.
Adolf Dassler’in ayakkabı şirketinin adı ADİDAS,
Rudof’un ki ise PUMA’dır.

Zorluklardan korkmayın.  
Yeter ki disiplinli, ilkeli ve kararlı bir
şekilde çalışın.
Zorluklar ayaklarınızın altında eriyip gidecektir…


Yorumlar - Yorum Yaz