coğrafya, yazılı, 9, 10, 11, 12, lise, test,sınav, çıkmış, soru, sorular, hazırlık, deneme, üniversite, ygs, lys, tekiner, hoca, tekinerhoca, örnek yazılı, iklim, dünya, harita, ölçek, iç kuvvetler, dış kuvvetler, basınç, tarım, sanayi, sıcaklık, rüzgar
KATEGORİ

UNUTMAK - HATIRLAMAK

“UNUTMAK” ve “HATIRLAMAK” İLE İLGİLİ HATIRLATMALAR...

1. Öğrenilenlerin      % 70’i bir saat içinde,
                               % 80’i bir gün içinde,
                               % 90’ı bir hafta içinde unutulur...

2. Unutmak, şimdiden geriye doğru olur. En çabuk unutulanlar, az önce öğrenilenlerdir.

3. Hiçbir hafıza, küçük bir kalem kadar kuvvetli değildir. Unutmamak için elinizden yardım isteyin.

4. Renkli kalem kullanmak, cümlelerin altını çizmek, not tutmak, özet çıkarmak, test çözmek gibi faaliyetler unutmayı azaltır, hatırlamayı arttırır.

5. “Düzenli tekrar,” unutmanın panzehridir. Bir bilgi ne kadar çok tekrar edilirse o kadar geç unutulur. En çok hatırlanan bilgi en çok tekrar edilendir. En verimli tekrar ise derse başlamadan, ders bitiminde, yatmadan önce ve kalktıktan sonra yapılan tekrarlardır.

6. Sessiz ve düzenli bir ortamda çalışmak öğrenmeyi arttırır. Bu sebeple cep telefonu, TV, müziğin açık olması dikkat dağınıklığına sebep olacağı için, hatırlamayı zorlaştırır.

7. Yazılı hale getirilmeyen bilgiler çabuk unutulur. Unutmamak için bilgilerin düzenli bir deftere kaydedilmesi gereklidir.

8. Eğitim faaliyetine ne kadar çok duyu organıyla katılınırsa öğrenme o kadar kalıcı olur. Tahtaya bakmak, öğretmeni dinlemek yetmez. Okuma, yazma, not alma, test çözme, ezberleme ve bunları günlük hayatta kullanma gibi faaliyetler öğrenmeyi pekiştirir. 


Yorumlar - Yorum Yaz

 
Kıy
metli Dostlar!
Uzun
 zamandır üzerinde titizlikle çalıştığımız "KIŞ ÜZÜMÜ" nihayet çiçek açtı.  
Kitabımızı
www.kitapyurdu.com 
www.dr.com
www.babil.com
www.n11.com
www.gittigidiyor.com
www.bkmkitap.com
www.harmankitap.com
www.idefix.com
gibi internet
 adreslerinden ve seçkin kitapçılardan temin edebilirsiniz.